Choď na obsah Choď na menu
 

Donský sphynx

12. 10. 2011

Pôvod a história plemena

Popis "nahé" mačky je datovaný do roku 1900. Záznamy o tomto plemene ale sú už z aztéckej donska-macka.jpgkultúry. Chov bezsrstých mačiek však nebol nijak obľúbený, preto tento druh úplne vyhynul. V roku 1966 v Kanadskom Ontáriu sa však jednej rodine narodila mačiatka mačke domácej . Medzi nimi sa objavil aj celkom holý jedinec. Ďalšie bezsrsté mačky boli objavené o pár rokov neskôr opäť v Kanade. bezcieľne sa túlali ulicami Toronta. Chovateľa tento druh natoľko uchvátil, že sa rozhodli "nahú" mačku zachovať. Plemeno potom dostalo aj svoj názov Sphynx a podľa pôvodu vzniku sa niekedy uvádza aj Kanadský sphynx.

 

Skutočná vzácnosť sa však narodila v Rusku v roku 1987. Vo vrhu mačky domácej bolo úplne "nahé" mačiatko. Dostala meno Varija a jej výnimočnosť spočívala v tom, že bola nositeľkou dominantného génu pre bezsrstost, ktorý sa prenáša na všetky ostatné potomkov. Tým sa úplne líšila od Kanadského sphynx, kde je tento gén recesívny . O desať rokov neskôr bolo toto plemeno uznané Svetovou organizáciou chovateľov.

 
Charakter plemena donský sphynx

Jedná sa o veľmi nenáročnú mačku. Má milú povahu, je temperamentný a zvedavá. Veľkosť je stredná, telo je pružné a elegantný. Je teda rovnako hravá a aktívna ako ostatné mačky. Svojho pána miluje. Obľúbenosť plemena devon sphynx je hlavne u alergikov. Pretože je alergia na mačky pomerne častou záležitosťou, je veľmi vyhľadávané práve medzi alergickými milovníkov mačiek.


Popis plemena


Váhové rozpätie je približne medzi 4 - 7 kilami. Má pevnú a pružnú kostru. Zadné nohy sú silné, dlhšie ako predné. Labky sú oválne s dlhými prstami, medzi ktorými sú tzv plávacie blany. Chvost je dlhý a silný, má oblý koniec. Hlava má klinovitý tvar, čelo je rovné s vráskami. Uši sú nápadne veľké s oblým ukončením. Oči má veľké a prijateľné sú všetky farby. V súčasnej dobe je však veľmi obľúbená farba modrá. Telo pokrýva pružná a elastická koža, veľmi príjemná na dotyk. Zvraštená je na hlave, krku a nohách. Niektoré mačiatka jemné osrstenie majú, ale to do dvoch rokov mizne. U niektorých jedincov sa vyskytuje srsť na hlave, nosa, nohách a chvosta, ale jej dĺžka by mala byť maximálne 2 mm.

 
Starostlivosť o devon sphynx

donsky-sphynx.jpgJe pomerne nenáročná. Dôležité je, aby mačka nebola vystavovaná veľkému výkyvu teplôt a prašnému prostrediu. Kúpanie sa odporúča asi dvakrát mesačne. Koža by sa mala denne utierať vlhkou a jemnou žinkou alebo jelenicou.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
 

 

Portrét


Archív

Kalendár
<< september / 2019 >>


Štatistiky

Online: 1
Celkom: 67577
Mesiac: 721
Deň: 27